برند خود را بسازیدتعریف برند و برندسازی

در وهله اول، برند یعنی مجموعه‌ای از ویژگی‌ها که یک سازمان را از دیگر سازمان‌ها متمایز می‌کند و معمولا شامل نام، شعار تبلیغاتی، لوگو یا نماد، طرح، صدای برند و موارد دیگر است. علاوه بر این، یک برند به تجربه کلی مشتری به عنوان یک خریدار، فالوور شبکه‌های اجتماعی یا فقط یک رهگذر اتفاقی در هنگام تعامل با یک کسب و کار گریزی می‌زند. برندسازی یا ساخت برند هم یعنی فرآیند تحقیق، توسعه و اعمال یک سری ویژگی‌ها برای سازمان‌تان به طوری که مصرف کنندگان با برند، محصولات یا خدمات‌تان همراهی کنند.


ساخت برند چه اهمیتی دارد؟

شاید بتوان گفت که برند شما یکی از مهمترین دارایی‌های سازمان‌تان محسوب می‌شود که به آن هویت می‌دهد و کسب و کارتان را فراموش نشدنی می‌کند. همچنین، این برند می‌تواند مشتریان را به خرید محصولا‌ت‌تان ترغیب و از بازاریابی و تبلیغات شما پشتیبانی کند. ساخت برند هم می‌تواند در زمان تصمیم گیری مشتریان برای خرید یا عدم خرید عامل تعیین کننده‌ای باشد. از همه مهمتر، می‌تواند باعث شود کارکنان‌تان از کار کردن در یک شرکت معتبر احساس غرور کنند.


اصطلاحات مربوط به ساخت برند که باید بدانید

در این بخش قصد داریم شما را با تعدادی از اصطلاحات رایج مربوط به ساخت یک برند آشنا کنیم تا بتوانید اهمیت و ارزش برندسازی کسب و کارتان را بیشتر درک کنید.


آگاهی از برند

آگاهی از برند نشان می‌دهد که مخاطبان عام و هدف با برندتان چقدر آشنایی دارند. بدیهی است که هرچقدر آگاهی از یک برند بالا باشد آن برند پرمخاطب‌تر و محبوب‌تر خواهد بود. بنابراین، اگر مصرف کنندگان از وجود برندتان بی‌خبر باشند، بالطبع نمی‌توانند محصولات‌تان را خریداری کنند.


تعمیم برند

تعمیم برند به فرایند ایجاد محصولات جدید در صنایع و بازارهای جدید توسط شرکت‌ها برای توسعه برند گفته می‌شود. بر این اساس، تعمیم برند به افراد یا شرکت‌ها امکان استفاده از آگاهی و سرمایه برند جهت ایجاد جریان‌های درآمدی بیشتر و متنوع کردن خطوط تولید را می‌دهد.


هویت برند

منظور از هویت برند در واقع همان ماهیت کسب و کار و قول‌های شما به مشتریان‌تان است و معمولا ارزش‌ و نحوه ابلاغ محصول یا خدمات را شامل می‌شود.


مدیریت برند

منظور از مدیریت برند همان فرایند ایجاد و حفظ برندتان است و مدیریت عناصر ملموس و غیر ملموس این برند را شامل می‌شود.  


شناخت برند

شناخت برند یعنی توانایی تشخیص برند توسط مصرف‌کننده، به طوری که بدون دیدن نام کسب ‌و کارتان و از طریق لوگو، شعار تبلیغاتی، شعر و آهنگ تبلیغاتی، بسته‌بندی یا تبلیغات‌تان بتواند این برند را شناسایی کند.


اعتماد به برند

اعتماد به برند میزان اعتقاد مشتریان و مصرف کنندگان به یک برند را نشان می‌دهد. اینکه آیا به وعده‌های بازاریابی خودتان عمل می‌کنید؟ آیا کارکنان فروش و خدمات مشتری شما از جان و دل مایه می‌گذارند؟ همین چیزهای به ظاهر ساده می‌تواند باعث ایجاد اعتماد بین مشتریان‌تان شود. توجه داشته باشید که این نکته در دنیایی که تنها ۲۵ درصد از افراد به کسب و کارهای بزرگ اطمینان می‌کنند اهمیت زیادی دارد.


ارزش برند

ارزش برند همان ارزش گذاری تجاری برند است که با ارزش ویژه برند مرتبط است و از آگاهی، شناخت و اعتماد مصرف کننده نشأت می‌گیرد.


چگونه با کمترین هزینه یک برند قوی بسازیم؟

در این بخش می‌خواهیم مراحل ایجاد یک برند یا آغاز فرآیند بازسازی برند فعلی شما را توضیح دهیم که هزینه زیادی برای شما به همراه نخواهد داشت. در حالت کلی، برای ایجاد یک برند قوی باید موارد زیادی را در نظر داشته باشید. پس یک دفتر یادداشت بیاورید و همزمان با خواندن این بخش ایده‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد را یادداشت کنید.


۱. تعیین مخاطبان هدف

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم برندسازی به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد منتهی می‌شود. اما بیایید به عقب برگردیم و منشاء هر کدام از آنها یعنی مصرف کنندگان را درک کنیم. البته در اینجا منظور ما هر مصرف کننده‌ای نیست و مقصود از مصرف کننده همان مخاطبان و مشتریان هدف‌تان است. اگر برندتان با مخاطبان شما همخوانی نداشته باشد، به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد مورد انتظار منتهی نخواهد شد. اینجاست که سر و کله تحقیقات بازار هدف پیدا می‌شود.


۲. مشخص کردن بیانیه ماموریت برای ساخت برند

اجازه بدهید به یکی از سوالات مرحله قبل برگردیم: اساسا چرا کسب و کارتان را ایجاد کرده‌اید؟ جواب این سوال می‌تواند به ساخت بیانیه ماموریت شما به عنوان هدف و شور سازمان‌تان کمک کند. حالا قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطبان‌تان بشناسند و به آن اعتماد کنند باید هدف کسب و کارتان را منتقل کنید. در ادامه هم تک تک بخش‌های برندتان این ماموریت را منعکس خواهند کرد. بنابراین، بیانیه ماموریت دلیل وجود سازمان‌تان و اهمیت برند شما برای مردم را ذکر می‌کند.


۳. تعریف ارزش‌های منحصر به فرد، کیفیت‌ها و مزایا

به احتمال زیاد کسب و کارهای متعددی در صنعت و حوزه کاری شما دیده می‌شود. تمرکز روی رقابت کار سختی نیست، اما فعلا بهتر است روی فعالیت‌های خودتان تمرکز کنید. اول ببینید کسب و کارتان چه چیزی دارد که هیچکسی نمی‌تواند آن را شبیه سازی کند. خب قطعا برندتان می‌تواند این خصوصیت را داشته باشد. بنابراین، باید مطمئن شوید که این برند از عناصری تشکیل شود که فقط به خودتان تعلق دارد؛ یعنی ارزش‌ها، مزایا و ویژگی‌هایی که شرکت‌تان را به یک شرکت منحصر به فرد تبدیل می‌کند.


۴. ایجاد دارایی‌های بصری

در این مرحله باید معنی مخاطبان هدف، بیانیه ماموریت و ویژگی‌های منحصر به فرد کسب و کارتان را به خوبی درک کنید. بعد از اینکه به این مراحل تسلط پیدا کردید وقت آن می‌رسد که به سراغ مرحله هیجان انگیز طراحی بصری در برندسازی بروید. در اینجا می‌خواهیم درباره لوگو، تایپوگرافی، پالت رنگ، شمایل نگاری و اجزای بصری دیگر صحبت می‌کنیم. شما هم باید همزمان با ایجاد این عناصر مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های برند را برای کنترل اجزا و استفاده از دارایی‌های بصری خود بسازید.


۵. پیدا کردن صدای برند

قدم بعدی این است که یک جزء شنیداری برای برند خودتان را در نظر بگیرید. ببینید اگر با برند خودتان یک مکالمه داشته باشید یا برای شما پیامی ارسال کند، چطور به نظر می‌رسد؟ بنابراین، اینکه چطور با بازار هدف‌تان ارتباط برقرار می‌کنید هم بخشی از فرایند برندسازی در نظر گرفته می‌شود. در اینجا باید جوری صدای برند خود را تعریف کنید که با مخاطبان‌تان همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت، آنها احتمالا به برندتان هیچ توجهی نمی‌کنند. پس برای بازگشت به مرحله اول تردید نداشته باشید و دقیقا بدانید که قرار است با چه افرادی صحبت کنید.


۶. به کارگیری برند

به محض اتمام طراحی و ایجاد برند جدید، کاری کنید که رد و پای آن در سرتاسر کسب و کارتان دیده شود. در ادامه می‌توانید با تعدادی از نکات مهم برای بکارگیری برند در سراسر سازمان‌تان آشنا شوید.


هرچه سریعتر برند خود را بسازید

برندسازی همان برند، نام، لوگو، پالت رنگ، صدا و تصاویر سازمان شماست. حتی می‌تواند از این هم بیشتر باشد و احساس غیرقابل لمسی را برای مشتریان در هنگام تعامل با برندتان به وجود بیاورد. یعنی همان تجربه‌ای که در ابتدای این مطلب به آن اشاره کردیم. اینجا همان جایی است که برندهای قدرتمند راه خودشان را از برندهای دیگر جدا می‌کنند. اگرچه اجزای ملموسی مانند یک لوگوی زرق و برق دار، یک شعار تبلیغاتی زیرکانه، یک بیانیه قابل اعتماد و یک صدای برند واضح می‌توانند در این راه به شما کمک کنند، رشد برندهای واقعا قوی با تمرکز روی تصویر بزرگ برند خودشان آغاز می‌شود.

09128307939 09177755652 09391931323


مطالب مشابه


فروش برند

معرفی چند برند مواد غذایی آماده فروش
فروش برند مواد غذایی قدردان
فروش برند دكلئور DECLEOR
برند لوازم آرایشی و بهداشتی (لی لی مکس)
برند | فروش برند گرتل
فروش برند زغفران | نیلماه
فروش برند خشکبار | شیرین دخت
فروش برند Dayarli , دیرلی
فروش برند فرودنFrauden
فروش برند لوازم آرایشی (رویال کلین)
2018-2020 © تمامی حقوق این وب‌سایت برای میهن برند محفوظ است.
انصراف
جهت دریافت برند های آماده