گام هایی برای توسعه هویت برند و روش محاسبه قیمت برند

برای بازاریابی هر چیزی از یک محصول گرفته تا یک شخص ، سازمان یا حتی یک ایده؛ پیش از هر چیز نیازمند تعریف برند خودتان هستید وقتی برند خود را تعریف کنید آنگاه می توانید پایه و اساسی برای تمام فعالیت ها و استراتژی های بازاریابی خود داشته باشید تعریف برند شما به عنوان چوب اندازه گیری در زمان ارزیابی هر چیزی از ابزار و محتوا بازاریابی شما از جمله لوگو تا رنگ کارت ویزیت شما به کار می آید.
به توسعه و شکل دادن به یک هویت برند در قالب شکل دادن و توسعه یک خانه نگاه کنید یک خانه از را پایه و پِی ساختمان شروع می کنید اگر پِی ساختمان قوی نباشد تمام ساختمان شما از آن ضرر و زیان می بیند علاوه بر آن هویت برند شما چیزی است که شما را از رقیب شما در چشمان مشتری متمایز می سازد.
برای آغاز کردن این فرایند ، شما نیاز به صرف زمان برای صادقانه و متفکرانه پاسخ دادن به ۹  پرسش زیر دارید. این خود تحلیلی به شما کمک می کند تا یک هویت برند منحصر به فردی را ایجاد کنید که با کار کردن با آن احساس راحتی بکنید.


پرسش اول :
چه محصولات و خدماتی ارائه می دهید؟ کیفیت محصولات و خدماتی که ارائه می کنید چگونه است سعی کنید تا جای ممکن وارد جزئیات شده و خصوصیات را بیان کنید. به عنوان مثال، مثلا نگوئید که خدمات روابط عمومی ارائه می کنید. بلکه بگوئید که شما یک کارشناس روابط عمومی
با تخصص در حوزه رسانه های عمومی هستید.
 
پرسش دوم :
ارزش های اصلی و پایه ای محصولات و خدمات شما چه مواردی هستند ارزش های بنیادین سازمان شما چه مواردی هستند وقتی به ارزش ها می اندیشید به این فکر کنید که چه چیزی برای شما و مخاطبین شما اهمیت بیشتری دارد. این موضوع خصوصا برای سازمان های غیر انتفاعی اهمیت دارد.
 
پرسش سوم :
رسالت سازمان شما چیست این پرسش اغلب وارد حوزه اخلاقیات و استانداردها می شود.
 
پرسش چهارم :
شرکت شما در چه حوزه ای تخصص دارد به این معنا که، بازار تخصصی شما کجاست به عنوان مثال ، اگر شما مشغول فروش بسته های کادو هستید، شاید مثلا در ارائه بسته های کادو برای یک مناسب خاص مثلا یک عید، تولد یا مثلا بسته های کادو حاوی گوشی موبایل از
یک برند خاص تخصص دارید.
 
پرسش پنجم :
مخاطبین بازار هدف شما چه کسانی هستند این موضوع شامل شناسایی آن دسته از افرادی می شود که به سمت محصولات و خدمات شما جذب شده و نسبت به آن اظهار علاقه کرده اند.
به عنوان مثال، اگر در فعالیت های بازاریابی خود ، شهروندان بزرگسال را مد نظر دارید این دسته از مخاطبین در واقع گروهی به خوبی تعریف شده اندهستند که مبنای این تعریف هم چیزی نیست جز سن این گروه از افراد.
 
پرسش ششم :
شعار شرکت یا سازمان شما چیست شعار شما چه پیامی را به مشتریان بالقوه شما ارسال می کند توجه کنید که هر سازمانی برای خودش شعار ندارد، اما اگر می خواهید شعار داشته باشید حتما یک شعار کوتاه داشته باشید.
 
پرسش هفتم :
وقتی که به شش پرسش اول پاسخ گفتید شخصیتی را برای شرکت خود خلق کرده اید که به روشنی معرف محصولات و خدمات شماست. پس حالا باید بپرسید، چه خصوصیات و ویژگی‌هایی شما را از دیگر رقبایتان متمایز می کند؟ آیا شخصیت شرکت شما سنتی ، نوآورانه ، خلاقانه ، پر انرژی و فعال یا پیچیده است.
 
پرسش هشتم :
حالا یک شخصیت را خلق کرده اید (یا به عبارتی همان هویت) زمان آن رسیده که رابطه ای را چنان که در قدم پنجم اشاره شد، با بازار هدف خود ایجاد کنید شخصیت شما چگونه نسبت به بازار هدف شما واکنش نشان می دهد؟ چه خصوصیاتی در نظر مخاطب شما مهم جلوه می‌کندچه خصوصیات و ویژگی هایی جلب توجه مراجعین و مشتریان بالقوه شما را می کند؟
 
پرسش نهم :
در نهایت، پاسخ داده شده به پرسش های فوق را یکبار دیگر مرور کنید و یک نمایه یا پروفایلی از این اطلاعات برای شرکت خود فراهم کنید. در توصیف شخصیت خود از کلماتی استفاده کنید که از آنها در نوشتن بیوگرافی خود یا توضیح دادن دلیل منحصر به فرد بودن آن به همکار خود استفاده می کنید. خلاق باشید.
 
چند راهکار :
راهکار اول :
در زمان پاسخ دادن به هر یک از این پرسش ها همانند لیزر بر روی مخاطب هدف خود تمرکز کنید چرا که این فرایند همه و همه برای دستیابی به افراد مناسب است. اگر می خواهید به افراد بزرگتر و مسن تر دست پیدا کنید نباید خود را به عنوان برند معرفی کنید که تمایل به دیدار یا رو در رو شدن با مشتریان در کافی شاپ های شلوغ و پر سر و صدا دارد.
 
راهکار دوم :
پاسخ های خود را در یک دفتر یا فایل مجزا و البته همیشه در دسترس ذخیره کنید و هدف خود را توسعه و بسط برند خود در بلند مدت قرار دهید.
 
راهکار سوم :
مهمتر از همه در زمان پاسخ دادن به این پرسش ها به شدت صادقانه رفتار کنید تا فرصت شناسایی عوامل منحصر به فرد کننده شرکت خود را از دست ندهید.روش محاسبه قیمت برند

یک برند در واقع اغلب به عنوان چیزی غیر قابل لمس در نظر گرفته می شود و برای افراد و به طور کل انسان ها درک ارزشی که یک برند برای شرکت ایجاد می کند،ممکن نیست. پس در زمان ایجاد و به عبارتی تعیین قیمت برند مشخص کردن اینکه برند شما شامل چه مواردی می‌شود و چه چیزهایی را در دل خود جای داده است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.برند می تواند در واقع ارزش نشان تجاری ، لوگو ، بسته بندی ، استراتژی بازاریابی ، سرمایه های دیجیتال ، رنگ های استفاده شده برای برند و … را در دل خود جای دهد.در واقع برند هر آنچیزی است که مصرف کنندگان مرتبط با تصویر برند شما می دانند با توجه به موارد اشاره شده، پس حتما باید برندهای بزرگ و قوی ارزش بسیار زیادی دارند .
 
توسعه و تعیین ارزش برند :
توسعه برند نیازمند پول و سرمایه است و برای این موضوع حیاتی است که بتوان ارزش برند را برای مدیران اجرایی و سطح رهبری بازار و همچنین سرمایه گذاران مربوطه پیش بینی کرد و برندها کمک می کنند تا کالاها و خدمات از رقبای خود تشخیص داده شده و متمایز شوند اما این ارزش را چگونه می توان بر روی یک ترازنامه نشان داد.
راه های مختلفی برای پرداختن به بحث ارزش گذاری یک برند وجود دارد که البته برخی از آنها هم قابل بحث هستند درک و فهم مفهوم ارزش اغلب می تواند مفهومی سخت باشد و این موضوع اغلب به این دلیل است که ارزش در نظر افراد مختلف معانی مختلفی دارد و در نتیجه یک مفهوم واقعگرایانه و قابل مشاهده نیست و ارزش آن بر اساس نوع و کیفیت استفاده از آن تعیین می شود.
 
روش های معروف و شناخته شده ارزش گذاری شامل موارد زیر می شود :
 
قیمت گذاری برند بر اساس هزینه تمام شده :
برند مورد نظر بر اساس مجموع تک به تک هزینه ها یا مجموع ارزش دارایی ها و بدهی‌های برند ارزش گذاری می شود در واقع باید گفت این ارزش تجمیع هزینه هایی است که برای ساخت برند از بدو شکل گرفتن آن تحمیل شده است.
مواردی که در زمان ارزش گذاری هزینه ها مد نظر قرار می دهید می تواند شامل تبلیغات گذشته ، هزینه‌ های ارتقاء، هزینه ایجاد کمپین ها و هزینه های ثبت و اعطاء لیسانس شود و شما می توانید از این روش هم زمانی استفاده کنید که به تازگی برند را ایجاد کرده اید یا اینکه وارد فرایند توسعه مجدد برند شده اید.
استفاده از روش هزینه تمام شده نیازمند این است که هزینه برند را ارزیابی کنید و هزینه‌های انجام شده را به قیمت روز و حال حاضر بیان کنید. همین روش می تواند برای توسعه مجدد یا راه اندازی و معرفی مجدد برند هم مورد استفاده قرار بگیرد.
نکته ای که در این باره در ذهن داشته باشید این است که در حالیکه هزینه ها می توانند جمع آوری و مورد استفاده قرار بگیرند اما رقم مشخص شده لزوما بیانگر ارزش فعلی برند نمی‌باشد ارزش برند با استفاده از این روش برابر با هزینه های تاریخی (قبلی) یا جایگزین برند می باشد.
 
ارزش گذاری برند بر اساس قیمت بازار :
این روش ارزش گذاری برند از یک یا چند روش ارزش گذاری با مقایسه برندهای مشابه که به فروش رسیده اند، استفاده می کند. شما در این روش از معاملات قابل مقایسه بازار از قبیل فروش خاص یک برند فروش یک شرکت قابل مقایسه یا بخشی از سهام یک شرکت استفاده می کنید.
می توانید آن را اینگونه در نظر بگیرید که گویی این همان قیمتی است که یک برند را بر اساس آن به فروش می رسانند. ارزش برند با استفاده از
این روش برابر با مبلغ یا پیشنهاد فروش در بازار برای برندهای مشابه یا کاملا یکسان می‌باشد.
 
ارزش گذاری برند بر اساس میزان درآمد تولیدی :
از این روش ارزش گذاری اغلب تحت عنوان شیوه یا رویکرد در حال استفاده نام برده می‌شود این روش ارزیابی درآمد خالص آینده که بطور مستقیم مرتبط با برند می باشد را برای مشخص کردن ارزش برند در حال حاضر مد نظر قرار می دهد. ارزش برندی که با این روش به دست می آید در واقع برابر ارائه ارزش درآمد، جریان های نقدی یا صرفه جویی در هزینه ها بصورت واقع یا فرضیه ای ناشی از سرمایه برند می باشد.
ارزش برند یکی از معدود دارایی هایی در کسب و کار است که می تواند یک مزیت رقابتی پایدار برای برند ایجاد کند. همچنان که می بینید روش های مختلفی برای این منظور وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد که خود به این معناست که تغییر دادن یا سوء استفاده کردن از نتایج اندازه گیری ارزش برند خیلی سخت نیست.
به منظور جلوگیری از این سوء استفاده، مشخص کردن هدف نهایی از تعیین ارزش برند و همچنین استفاده از روش و فرضیات مناسب برای تعیین یک ارزش منصفانه از برند اهمیت بسیار زیادی دارد.
البته در پایان باید اضافه کرد که من تصور می کنم منصفانه است اگر که بگوییم ارزش گذاری برند بیش از اینکه یک علم باشد، یک هنر است اما در واقع به شما کمک می کند تا ارزش نهفته در پشت برند خود را شناخته و به توسعه آن بپردازید.مطالب مشابه


فروش برند

فروش برند  زيبا طعم ZIBA TAAM
فروش برند گنج سان ganj san
فروش برند  قانع GHAANEH
فروش برند شنزي shenzi
فروش برند گرین استار GREEN STAR
فروش برند پاک خند pak khand
فروش برند فومنتو fomento
فروش برند نوین دانه novin daneh
فروش برند "نوین نوش NOVIN NOOSH "
فروش برند "ارادت Eradat "
2018-2020 © تمامی حقوق این وب‌سایت برای میهن برند محفوظ است.
انصراف
جهت دریافت برند های آماده